- Ponuky práce pre Slovensko i zahraničie. INformuj a INzertuj zadarmo!


Aký elektrobicykel si vybrať? – batérie, elektromotory, cena a predaj

Čo je to elektrobicykel?

Elektrobicykel je klasický bicykel, ktorému pomáha k výkonu zavedený systém elektrického pohonu. Teda ide o kombináciu vlastnej sily a sily dodávanej z elektromotora. Súčasťou celého elektrosystému je elektromotor, riadiaca jednotka, rozvodové káble a batéria. Treba však vedieť, že elektrobicykel nie je skúter a ani žiadny iný dopravný prostriedok ku ktorému by ste potrebovali vodičský preukaz či zaplatiť poistku.

Základné parametre, ktoré definujú elektrobicykel sú:

– bicykel musí mať pedále

– maximálna rýchlosť musí byť do

25 km/h

– výkon motora do 250 W

Prečo si vybrať elektrobicykel a aké sú jeho výhody?

Elektrobicykle sú čoraz populárnejšie a nie len tak náhodou. Ponúkajú vám dostatok ušetrenej energie na prepravu, pohodlnú rekreáciu aj na vzdialenejšie miesta, rýchlu prepravu mestom a v porovnaní s motorkou či mopedom ide o najlacnejšiu možnú prepravu a to nielen v meste, ale aj pri zložitejšom kopcovitom teréne. Prečo teda nevyužiť tieto možnosti?

Výhody, ktoré elektrobicykel ponúka

– nepotrebujete vodičský preukaz 

– najlacnejšia možná preprava s motorovým prostriedkom

– množstvo ušetrenej energie pri bicyklovaní

– najrýchlejšia preprava v hustej mestskej doprave

– neustále sa rozširujúce komponenty a doplnky

– na jedno nabitie prejdete priemerne 65 km rýchlosťou 25 km/h

– mód WALK – motor v tomto móde pracuje bez nutnosti šliapania

Aký elektrobicykel si mám vybrať ?

Okrem klasických požiadaviek akými sú farba bicykla, veľkosť rámu a podobne, by ste sa mali zamyslieť predovšetkým o aký druh bicykla máte záujem. Pri výbere si položte nasledovné otázky. Plánujem jazdiť v meste alebo plánujem jazdu v členitejšom terénne? Chcem ho využívať na úžitkové jazdenie alebo na živšiu a výkonnejšiu jazdu? Chcem odpruženie bicykla? Do akej cenovej kategórie chcem ísť?

Typy elektrobicyklov

Elektrobicykle rozdeľujeme do troch základných kategórii. Mestské, krosové/trekingové a horské.

Mestské elektrobicykle – sú vhodné pre úžitkovú jazdu mestom na pevnom povrchu. Bicykle sa vyznačujú jednoduchou nízkou konštrukciou rámu pre ľahké nasadnutie. Motor sa nachádza zväčša v prednom kolese a batéria je umiestnená pod sedadlom alebo pri zadnom nosiči. Hlavným príslušenstvo mestských e-bicyklov sú: stojan, predné a zadné svetlá, zadný nosič a blatníky.

Trekingové elektrobicykle – trekingový e-bicykel je akoby kompromisom medzi mestským a horským elektrobicyklom. Sú vhodné do mesta na upravené cesty, ale aj do rozmanitejšieho terénu, na dlhé trasy či rodinné výlety. Hlavným rozdielom je tu konštrukcia, ktorá je už trošku odolnejšia s možnosťou odpruženia prednej vidlice. Motor sa tu osádza do zadného kolesa, čím sa dosiahne lepšia manévrovateľnosť bicykla. Príslušenstvo u týchto bicyklov môžete byť rovnaké ako u mestských bicyklov.

Horské elektrobicykle – sú vhodné do terénu a hôr. Majú pevnejšiu konštrukciu rámu, motor sa obvykle umiestňuje do stredu bicykla z dôvodu nižšieho ťažiska a tak sa dosiahne ideálne vyváženie bicykla. Nevýhoda takto osadených motorov je v ich cene.

Samostatné kategórie pri výbere elektrobicykla sú najmä batéria a výkon motora.

Batérie pre elektrobicykel

Najrozšírenejším druhom batérií sú lítiové batérie(Li-lon), ktorých výhodou je dlhá životnosť ( 1000 – 1500 nabíjacích cyklov, alebo 4-6 rokov). Tento typ batérií je náchylnejší na úplne vybitie. Dĺžka nabíjania závisí od kapacity batérie, avšak priemerne sa dĺžka nabitia pohybuje okolo 3-4 hodín. Celková dojazd na jedno nabitie je rôzny a závisí od terénu, celkovej váhy a najmä od kapacity batérie. Zatiaľ čo batéria s kapacitou okolo 10Ah má priemerný dojazd 60-70km, tak batéria s kapacitou 15Ah môže mať dojazd viac ako 150 km na jedno nabitie.

Elektromotory

Väčšina elektromotorov má maximálny výkon 250 Wattov, ktorý je zároveň legislatívou povolený pre používanie na pozemných komunikáciách. Existujú aj motory s vyšším výkonom ako napr. 350W, 500W či až 1000W, avšak mnohé z týchto elektromotorov majú výkon obmedzený len do spomínaných 250W s funkciou zapnutia vyššieho výkonu a rýchlosti mimo pozemnej komunikácie.