- Ponuky práce pre Slovensko i zahraničie. INformuj a INzertuj zadarmo!


Najbohatšie a najchudobnejšie krajiny sveta

Najbohatšie a najchudobnejšie krajiny sveta 

Rebríček bol založený podľa Human Development Report, kde sa zvažovalo viacero faktorov ako napr. HDP na obyvateľa, bezpečnosť v krajine či miera chudoby.

Top 10 najbohatších krajín sveta

1. Nórsko
2. Austrália
3. Švajčiarsko

4. Dánsko
5. Holandsko
6. Nemecko
7. Írsko
8. USA
9. Kanada
10. Nový Zéland

Najchudobnejšie krajiny Európy

Najchudobnejšia krajina Európy je Moldavsko (HDP tu nie je ani 3500€ a obyvateľa). Druhé miesto v tejto nelichotivej súťaži získalo Kosovo (HDP 6700€ na obyvateľa – nie každá krajina uznáva samostatnosť Kosova). Tretie miesto patrí Ukrajine s HDP pod 7000€.

Za  týmito krajinami nasledujú krajiny ako Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Albánsko, Srbsko, Čierna Hora… Desiata priečka v rebríčku najchudobnejších krajín Európy žiaľ patrí Slovensku.

Medzi najbohatšie krajiny v Afrike podľa spomínaných faktorov patria: Alžírsko, Lýbia, Rovníková Guinea, Juhoafrická Republika, Botswana, Angola a Namíbia. Opak rebríčka a teda najchudobnejšie štáty Afriky sú: Etiópia, Čad, Niger, Tanzánia, Konžský Republika ako aj väčšina krajín v stredo-východnej časti kontinentu a juh Sahary.

Ak by vás zaujímalo, či sú aj v Afrike milionári, tak odpoveď je ÁNO a  tu si môžte pozrieť zaujímavý rebríček najbohatších ľudí v Afrike. Zoznam afrických milionárov

ÁZIA

Medzi najbohatšie krajiny Ázie podľa rebríčka patria Arabské Emiráty, Kuvajt, Saudská Arábia, Omán, Rusko, Japonsko a Južná Kórea. Medzi najchudobnejšie krajiny Ázie patrí Severná Kórea, Nepál, Afganistan, Kambodža, Bangladéš a Mjanmarsko.