- Ponuky práce pre Slovensko i zahraničie. INformuj a INzertuj zadarmo!


Ochorenia kôry nadobličiek /Adisonova choroba, Hyperkortizolizmus/

Ochorenia kôry nadobličiek

Hypofunkcia kôry nadobličiek- hypokorticizmus
Je to znížená funkcia kôry nadobličiek, ktorá môže byť primárna- príčina je v nadobličkách alebo môže byť sekundárna, ktorá vzniká pri nedostatočnej stimulácii kôry z hypofýz, ak chýba ACTH

Akútne zlyhanie nadobličiek:

Môže sa prejaviť pri nekróze a pri infekcii s krvácaním do nadobličiek. Často ide o meningokokové sepsy tzv. Waterhouseové-Frideriechsenove syndrómy. Môže sa vyskytnúť pri veľkej záťaži, úraz. Označuje sa aj ako adrenokortikálna kríza.

Klinický obraz:
-šokové príznaky s hyperpyrexiou a s rýchlo postupujúcim krvácaním do kože. Prejavuje sa slabosťou, bolesťami hlavy a brucha, vracaním a hnačkami. Klesá krvný tlak, chorí sú najrv nepokojní, neskôr upadajú do bezvedomia.
Laboratórne zisťujeme nízku koncentráciu najdôležitejších kortikoidov, najmä kortizolu v krvi a jeho metabolitov v moči. Glykémia je nízka , rovnako aj koncentrácia sodíka v krvi.

 

Komplexná liečba:
Pacientovi podávame chýbajúce kortikoidy (glukokortikoid hydrokortizón). V akútnych fázach choroby sa podávajú parenterálne.

Chronické zlyhanie nadobličiek:

Patrí sem Adisonova choroba- chronický hypokorticizmus. Vzniká pri anatomickom poškodení tkaniva nadobličky. V minulosti bola hlavnou príčinou tuberkulóza, no dnes je to atrofia kôry nadobličiek ako následok autoagresívneho pochodu.

Klinický obraz:
Choroba môže mať skrytý priebeh a príznaky sa prejavia iba po väčšom zaťažení. Pacient je ustatý, chudne, má zažívacie ťažkosti a často aj bolesti v bruchu. Často sa vyskytujú problémy spojené s hypoglykémiou ako pocit hladu, slabosti, potenie.
Z objektívnych príznakov je najnápadnejšia hnedá pigmentácia. Na slizniciach úst aj na ostatných slizniciach sú sivomodré ložiská pigmentu (grafitové škvrny). Pacient má nízky tlak krvi.
Laboratórny dôkaz sa opiera o nález nízkej koncentrácie kortizolu v krvi a nízke vylučovanie kortikoidov močom. V krvnom obraze býva nápadný počet eozinofilov.

Komplexná liečba:
Pacientovi podávame chýbajúce kortikoidy (glukokortikoid hydrokortizón). Pri chronickom hypokortizolizme sa podáva v tabletách. Pri každej záťaži (infekcia, úraz, operácia ) sa musia dávky zvýšiť.
Pri Adissonovej chorobe treba navyše zabezpečiť prívod kuchynskej soli potravou prípadne podávať mineralokortikoidy. Chudým pacientom sa podávajú anabolicky pôsobiace steroidy.

Hyperfunkcia kôry nadobličiek:
Je zapríčinená nadmernou tvorbou jednotlivých nadobličkových steroidov:
-hyperkortizolizmus
-hyperaldosteronizmus
-androgenitálny syndróm

Hyperkortizolizmus– Cushingov syndróm:
Príčinou je nadmerná tvorba kortizolu. Keď je príčina priamo v nadobličke (adenóm nadobličky, karcinóm), tak ide o tzv. Cushingov syndróm.

Komplexná liečba:
Základom je chirurgické odstránenie postihnutej nadobličky ( adenóm, karcinóm) alebo resekcia zväčšených nadobličiek pri vysokej produkcii kortikotropínu. V niektorých situáciach sa podávajú látky obmedzujúce tvorbu steroidov v kôre nadobličiek.

Hyperaldosteronizmus
– Zvýšená tvorba aldosterónu. Vyznačuje sa zadržiavaním Na v organizme, stratou K a metabolickou alkalózou. Pri niektorých tvorbách je vysoký krvný tlak.

a) primárny- karcinóm
b)sekundárny- vysoká sekrécia aldosterónu pri nedostatku sodíka kedy je pacient ohrození
stratou objemu telových tekutín

Klinický obraz:
– zvýšené množstvo aldosterónu, tvorba ostatných kortikoidov nie je narušená
-opuchy, vysoký krvný tlak, straty K( svalová slabosť), metabolická alkalóza

Komplexná ličba:
Pri primárnom hyperaldosteronizme odstraňujeme adenóm alebo karcinóm. Na liečbu používame aj lieky ktoré brzdia účinok aldosterónu( znižujú spätnú resorbciu Na). Lieči sa aj hypertenzia.

Androgenitálny syndróm
Je vrodená alebo získaná nadprodukcia nadobličkových androgénov. Ochorenie je zriedkavé

Ochorenia kôry nadobličiek
-vyznačuje sa nadprodukciou katechalmínov (adrenalínu, noradrenalínu a dopamínu)

Feochromcytóm
Je nádor v dreni nadobličiek, ktorý produkuje veľké množstvo adrenalínu a noradrenalínu v rôznom pomere.

Liečba:
-chirurgická