- Ponuky práce pre Slovensko i zahraničie. INformuj a INzertuj zadarmo!


Zamestnania, ktoré už neexistujú (zaniknuté povolania)

V článku nájdete zoznam pár netradičných ale o to zaujímavejších povolaní, ktoré už z najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete. Tieto zaniknuté povolania boli však bežnou súčasťou života ľudí a niektoré boli priam nevyhnutné.

Ľudský budík
– Bol to človek, ktorý budil ľudí do práce a bol bežnou súčasťou nové dňa. Vykonával to prostredníctvom dlhej palice, ktorou klopal ľuďom na okná. V niektorých prípadoch sa spomína aj budenie veľkým zvonom, ktorý nosil tento ľudský budík so sebou.

Zapaľovač lámp – lucenár
– Vo veľkých mestách v časoch keď nebola elektrika zavedená, využívali petrolejové lampy namiesto typických pouličných lámp. Tento „zapalovač“ chodil po meste s dlhou tyčou, ktorou jednotlivé lampy rozsvecoval.

Spojovateľ
– V minulosti sa využívala telefónna sieť, kde bola potrebná telefóna ústredňa. V tejto ústredni spojovateľ prepojil každého volajúceho k človekovi, ku ktorému sa chcel dovolať. Inak to jednoducho nešlo:)

Lapač potkanov
– V minulosti neexistovali jedy na potkany a v preplnených mestách sa potkanom jednoducho darilo. Na túto prácu bol človek, ktorý ich lapal rôznymi podberákmi, pascami či slučkami.

Okultista
– Je otázne či toto povolanie ešte existuje, lebo mnoho „šarlatánov“ ešte existuje. No okultisti sa v minulosti venovali najmä mágii a rôznym silám, ktoré mali zlepšiť človeku život. Napríklad prinavrátenie šťastia, nadobudnutie lásky, odkliať človeka a podobne.

Ďalšími netradičnými povolaniami boli:
Zabávač robotníkov
Pracovník odposluchu lieadiel
Krájač ľadu na jazerách a riekach
Stavač koliek